CMMI

Capability Maturity Model Integration

Türkiye’nin ilk ve en etkin CMMI hizmetleri ve resmi CMMI belgelendirme hizmetlerinden faydalanmak ve işinizi riske atmak istemiyorsanız doğru yerdesiniz. Siz de süreçlerinizi uluslararası kabul görecek şekilde iyileştirerek prestijinizi ve karlılığınızı arttırabilirsiniz. CMMI konusunda size nasıl yol gösterebileceğimizi, bu konudaki hizmet yelpazemizle size nasıl destek olabileceğimizi öğrenmek ister misiniz? Beni (Yücel Tepeköy) doğrudan arayabilirsiniz. Dilerseniz bana e-mail adresimden de ulaşabilirsiniz.

 1. Yurtdışı kaynaklı askeri projelere teklif vermek için en az CMMI 3 düzeyinde olmalısınız. Askeri sektörde varolan bu gereklilik artık kamu ve özel sektöre de hızla yayılıyor.
 2. CMMI belgesi alarak, müşterilerinize uluslararası kabul gören bu yolla güven verirsiniz.
 3. CMMI belgenizle yazılım geliştirme süreçlerinin doğru uygulanacağını garanti ederek proje sonunda bu güveni boşa çıkartmazsınız.
 4. CMMI sayesinde, yazılım geliştirme sürecinde oluşabilecek riskleri ve bunlarla ilişkili maliyetleri önceden tahmin edebilir ve olası en düşük değerlere çekebilirsiniz.
 5. Uluslararası alanda tanınıp yurtdışındaki potansiyel müşterilerinize gerekli güveni sağlarsınız.

CMMI NEDİR?

Bütünleşik Yetenek Olgunluk Modeli/Capability Maturity Model Integrated (BYOM/CMMI), nitelikli yazılım ve sistem tedarikçilerinin belirlenmesinde kullanılan 5 olgunluk seviyesinden oluşan bir sertifika programıdır. CMMI, kurumlara yazılım geliştirme süreci sırasında rehberlik ederek ürün kalitesini arttırma konusunda yardımcı olur.


Dünya ‘da ve Ülkemizde yaygın olarak geçerliliği olan ve aranan nitelik olarak görünlen CMMI Belgelendirmesi, ilk olarak 1991 yılında, Amerikan Savunma Bakanlığının, çalışacağı şirketlerledeki özellikleri belirlemesiyle ortaya çıkmıştır.


Ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşan CMMI, askeri projelerin yanında zaman zaman kamu kuruluşları tarafından da ihalelere katılabilmek için önkoşul olarak aranmaktadır. BTG, Türkiyenin ilk ve en etkin CMMI Belgelendirme, Eğitim ve Danışmanlık şirketi olarak Türkiye’nin önde gelen savunma kuruluşlarının CMMI belgelendirme faaliyetlerin çoğunluğunu resmi danışmanı Lead Appraiser(Baş Tetkikçi) Wayne Littlefield tarafından gerçekleştirmiştir.

CMMI ve kurumunuza sağlayacağı avantajlar hakkında daha fazla ücretsiz bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Kısa sürede size geri dönüş yapıyor olacağız.

UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

Şirketinizi CMMI SERTİFİKASI almaya hazır hale getiriyoruz.

CMMI EĞİTİMİ

Süreç alanlar ve tetkikle ilgili eğitim sağlıyoruz.

RESMİ TETKİK

CMMI ile ilgili konularda resmi belgelendirme sağlamaktayız.

Neden CMMI sertifikası almalıyım, şirketim için nasıl bir avantaj sağlayacak?

 1. CMMI sertifikasının şart olmadığını düşünüyorum. Bazı kurumlar bunu ihale ve benzeri işlemlerde yetkinlik kısıtı olarak kullanıyorlar, onlar için gerekli. Ancak kurumlar için öncelik işlerini doğru ve düzgün yapmak. Bu kurumların maliyetlerini düşürmeyi ve verimliliğini arttırmayı gerektiriyor öncelikle. Ancak maliyet düşürümü ve verimlilik arttırmak önereceğimiz fırsat ve faydaların sadece bir kısmı olacaktır.
 2. Herhangi bir kurumun CMMI belgesi alması (Hintli denetçiler parayla satıyorlar biliyorsunuz) kendi başına bir şey ifade etmiyor ihale ve rekabet yetkinliği dışında. Önemli olan CMMI altyapısı ile elde edilen ve benimsenen süreçlerin kuruma uygun olarak iş otomasyonuna yansıtılması. Bu nedenle size gönderdiğim OPAL video dosyası açıklayıcı olacaktır. Ancak OPAL türü bir kütüphane de kendi başına yeterli değil. Çünkü şirketteki tüm personelin bu kütüphaneye ve içeriğine hakim olması gerekiyor. Bunun için eğitimler vb. faaliyetler düzenleyebilirsiniz. Ancak sonrasında personel yöneticiler ve kendi aralarında sürtüşmeye başlayacaktır. Bu nedenle OPAL süreçlerinin mümkün olduğunda iş ortamına elektronik olarak yansıtılması gerekiyor. Bu olmadan CMMI uygulamak yorucu, tüketici, maliyetli ve sorunlu olacaktır. Ama bu entegrasyon sağlanırsa personel farkında olmadan CMMI seviye 3 iş yapmaya başlayacak, kurum da verilen işlerin uygun şekilde yapıldığından emin olacaktır.
 3. CMMI ve dolayısı ile OPAL varlıkları ile kurum halihazırda yapmakta olduğu yol, yöntem vb. faaliyetleri OPAL ortamına aktaracak, sonrasında bu varlıklarda ve iş akışlarında oluşan kusurlara göre OPAL’i güncelleyecek oluşan hataların sonraki projelerde tekrarlanmasını önleyecek, elde edilen best-practice’lerin sonraki projeler de uygulanmasını sağlayacak bir ortam oluşturacaktır.
 4. İyileştirmenin en temel koşulu olan “Yaptığını yaz, yazdığını yap – credits goes to Wayne J” OPAL ve iş ortamı entegrasyonu ile sağlanabilecektir.
 5. Tanımlı süreçler ve süreç varlıkları ile kurumlar işleri kahramanlardan kurtarıp kuruma sahiplendirecek, personel kaybı vb. durumlarda kurum aynı performans ve başarıları tekrar etmesini güvenceye alacaklardır. Böylelikle kurumun varlıkları kişilerden kurtarılıp kuruma kazandırılacaktır.
 6. Yapılan işler tanımlı olduğu zaman yöneticiler neyi takip edeceklerini bilecekler, risklerin/tehditlerin oluşmadan önüne geçme fırsatı yakalayacaklardır.
 7. CMMI tarafından ortaya konulan en önemli özelliklerden birisi aslında yapılan tüm izleme, ölçüm ve analizlerin aslında kurumun iyileştirilmesi, stratejik hedeflerine ulaşması konularının yakından ve metodolojik olarak izleme olanağı vermesi olacaktır.
 8. Özünde yöneticiler açısından bakıldığında CMMI ile kurumsal yönetim/sahiplilik (governance) arttırılmakta, kurumsal gelişim yakından ve sağlıklı şekilde takip edilebilmektedir

CMMI şirketimin değerini nasıl arttıracak?

 1. Kusur ve Tekrar Yapma Oranı Düşürülecektir
 2. Tekrarlanabilir ve Tahmin Edilebilir Kurumsal Performans Sağlanacaktır
 3. Eğitim ve Oryantasyon Maliyetleri Düşecektir
 4. Kaynak Verimliliği Artacaktır
 5. Pazara Daha Hızlı Ürün Sağlanacaktır
 6. Kaliteli Ürün ve Proje Yönetim Yaklaşımı ile Tekrar İş Alma Oranı Artacaktır
 7. Üretim Sırasında Artan Tekrar Kullanılabilirlik (Reusability) Daha Ucuz ve Daha Hızlı Üretim Sağlayacaktır
 8. Artan Ölçüm ve Analiz Kabiliyetleri ile Stratejik Hedefler ile Uyumluluğu Sağlayarak Artan Kurumsal İyileştirme Direk Olarak Kurum Değerini Artıracaktır.

Maliyetler nasıl azalacak?

Düşük Kusur/Tekrar Yapma Oranı

 • Süreçler içerisine yerleştirilecek doğrulama ve geçerleme süreçleri ile iş ürünlerinin gözden geçirilmesi faaliyetleri yüksek oranda Kusur/Tekrar oranını düşürecektir. Özellikle kurumsal kontrol soru listelerinin iş ürünü sahibi tarafından da ulaşılabilir olması, hataların gözden geçirme öncesi iş ürünü sahibi tarafından oluşturulmasını engelleyecektir. Bu durumda İş ürünü sahibi(işi üreten personel) kurumun neyi kontrol edeceğini biliyor olacaktır.
 • Kurumsal olarak elde edilmiş önceki hata/tecrübeler süreç varlıklarına yansıtılmış olacak, tekrar aynı hataların oluşması süreç varlıkları ile engellenmiş olacaktır.
 • Kullanılan süreç varlıkları daha önce denenmiş ve başarılı olduğu görülmüş süreç ve süreç varlıklarından oluşacaktır.
 • Kusurlar gözden geçirme çalışmaları faaliyetleri sırasında kayıt altına alınmakta, sürekli iyileştirme projeleri için girdi oluşturmakta, kök neden analizi yapılarak kurumsal süreç varlıkları iyileştirilmektedir

Maliyet Düşürümü

 • Öncelikli maliyet düşürümü sağlıklı ve etkin proje planlama çalışmasından geçmektedir. OPAL’den indirgenen denenmiş ve etkin kurumsal planlama pratikleri sayesinde çok kısa zamanda kurumsal pratiklere uygun ve gözden geçirilmiş bir proje yönetim planı elde edilebilmektedir. Sağlıklı bir proje yönetim planı etkin maliyetin en önemli unsurlarındandır.
 • Diğer maliyet düşürümü, kurumsal olarak OPAL uyumlu oluşturulmuş çalışma ortamı sayesinde elde edilmektedir. OPAL uyumlu çalışma ortamı planlama ve kestirim aşaması dâhil projelere derhal başlanabilmesini sağlamaktadır. OPAL ile önerilen sağlıklı kurumsal kestirim pratikleri ile maliyet etkin kestirim ve planlama yapılabilmektedir.
 • Düzgün kurgulanmış OPAL uyumlu çalışma ortamı personelin ek eğitim almaksızın işe başlamasını ve üretmesini sağlamaktadır. Bu da proje için gerekli oryantasyon ve personel yönetimi ve geliştirme maliyetlerini minimize etmektedir.
 • Kurumsal olarak planlanmış, doğrulanmış ve deneyim/bilgi birikimi sahibi olunan araçlar ile üretim yapılması uyuşum ve entegrasyon maliyetleri ile birlikte geliştirme maliyetlerini de indirmektedir.
 • Kurumsal olarak belirlenmiş ölçme/analiz yöntemleri ile sağlıklı zaman-çizelgeleri oluşturulmakta, proje, bileşen veya personel bazında şirket kaynaklarının etkin takibi sağlanmakta ve üretim verimliliği arttırılmaktadır.

Zamanında Pazara Girme

 • Kurumsal olarak tanımlanmış ve deneyimlenmiş ve iyileştirilmiş süreçler ve bunlarla uyumlu çalışma ortamı altyapısı projelerin verimli ve tasarruflu üretilmesine olanak tanımakta, aynı zamanda çok daha kısa sürelerde projelerin tamamlanmasını sağlamaktadır.
 • Tanımlı ve standart kurumsal/proje rolleri projeler için tutarlılık sağlayarak, kişilerin projeler içerisinde etkin kullanımını, böylelikle daha kısa proje tamamlama sürelerine ulaştırmaktadır

Riskleri Düşürme

 • CMMI ve PMI tarafından oldukça olgun ve yetkin risk yönetim metodolojileri önerilmekte, çalışma ortamı entegrasyonu ile birlikte yakın ve etkin risk takibi yapılabilmektedir. Örneğin kitaplarda yazanların aksine; riskler risk tepkileri ve sorumluları ile birlikte takip edilebilmekte, riske en yakın personel aracılığı ile risk durumları güncellenebilmektedir.
 • Ayrıca proje kestirim aşamasında proje aktiviteleri için belirsizlikler de PERT vb. yöntemlerle kayıt altına alınabilmektedir

Kalite Artırımı

 • Öngörülen kurumsal süreçler ve diğer süreç varlıklarının katkısı için temel pratiklerden birsi olarak daha planlama aşamasında kalite metrikleri belirlenmekte, böylelikle doğrulama ve geçerleme faaliyetlerinin bu metrikleri dikkate alarak tetkikleri yapması sağlanmaktadır.
 • Bununla birlikte, kurumsal olarak tanımlı süreç ve diğer süreç varlıkları kullanılarak, kusur oluşma ve kusur giderme faaliyetleri minimize edilmektedir.
 • CMMI tarafından öngörülen önemli katkılardan birisi “Gereksinim Geliştirme” ve “Paydaş Katılımı” alanlarıdır. Kurumsal olarak bu alanlarda oluşturulacak faaliyetler sonucu Apple yaklaşımına benzer şekilde müşterinin dile getirdiği ihtiyacını gerçekten süzerek, müşterinin talep ettiği ürünün teslim edilmesini ve kullanılmasını takiben ihtiyaç duyulacak gereksinimlerin ortaya çıkarılmasıdır. Müşteri tarafından başarılı kurum olarak tanınma ve tekrar iş alabilme gereklerinden birisidir.
 • “Kurumsal Sürekli İyileştirme” faaliyetleri CMMI tarafından ortaya konan ve kurum için en önemli faaliyet alanlarından birisi olmaktadır. Gerek kurumsal süreç altyapısının iyileştirilmesi, gerekse kurumun misyonuna sadık kalacak iyileştirmeler yapması gerek kurumsal gerek ise ürün kalitesini arttırmaktadır

Üretkenlik Artırımı

 • Kurumlar için en önemli kalemlerden birisi olup, onlarca yıllardır kurumların odaklandığı alanlardan birisidir. Öngörülen üretkenlik artırımı birkaç alan tarafından sağlanmaktadır

Müşteri Memnuniyeti Artırımı

 • Müşteri memnuniyeti kaliteli bir kurum ve kaliteli ürünler ile sağlanmaktadır. Öngörülen iyileştirme bir kaç alanda bunu sağlamaktadır.
  • Planlama Süreci
  • Gereksinim Geliştirme
  • Doğrulama ve Geçerleme Faaliyetleri
  • Risk Yönetimi
  • Alt Yüklenici Yönetimi

Yeni ve Tekrarlayan İş Olanakları

 • Kaliteli bir kurum tarafından üretilen kaliteli ürünler müşteri tarafından hızla benimsenmekte, satın alınan ürünün satış hacmini arttırmakta ve yeni müşteri sorunlarının/ihtiyaçlarının giderilmesi için tekrar aynı kurumun seçilmesini sağlamaktadır.
 • Öngörülen kurumsal iyileştirmeler ile sadece müşterinin belirttiği ihtiyaçlar değil, ürünlerin müşteri tarafından kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçların da öngörülerek kaliteli bir ürün geliştirilmesi ve teslim edilmesi bunun birinci koşuludur. PMI ve özellikle CMMI tarafından bu alanda çok önemli pratikler ortaya konmakta ve kurumların bu pratikleri entegre edebilmesi sağlanabilmektedir.

CMMI SEVİYELERİ VE MODELİN DETAYLARI

Yetenek olgunluk modelleri süreçleri 5 seviyede değerlendirirler. Bu seviyeler şunlardır:

CMMI MODELİNİN DETAYLARI

CMMI modelleri birer süreç ya da süreç tanımı değildir. Süreçlerin gerçekleştirilmesinde birer yol göstericidir.

Bu süreç alanlarının her biri kurum içinde var olan ya da kullanılan, ve birbirleriyle organik bağı olan süreçlerin bir araya getirilmesinden oluşmaktadır. Süreç alanları birbirlerinden bağımsız olarak tanımlanmış olsa da kurumsal yapı içerisindeki etkileşimlerin herhangi bir süreç iyileştirme çalışmasındaki sonuçları mutlaka gözönünde tutulmalıdır.

CMMI modeli içinde 25 süreç alanı vardır. Bu süreç alanları 4 ana disiplin altında toplanır: Sistem Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bütünleşik Ürün ve Süreç Geliştirme ve Tedarikçi Kontrolü (SGTK) 

CMMI modeli iki farklı gösterime sahiptir.

 1. “Sürekli Gösterim” herhangi bir süreç alanında bir yetenek olgunluk seviyesi ile belirlenir. Bu gösterim sayesinde kurumunuzda istediğiniz süreç alanlarında istediğiniz yetenek olgunluk seviyesinde çalışmalar yapabilirsiniz.
 2. “Etaplı Gösterim” belirli süreç alan gruplarında çeşitli etaplar halinde iyileştirmeler sağlanır. Böylece süreç iyileştirme çalışmalarına yeni başlayan kurumlar, önlerinde kesin olarak tanımlanmış bir yol görebilirler.

SÜREÇ UZMANLARIMIZ

wayne-littlefield2

SEI sertifikalı CMMI SCAMPI-C denetim danışmanımızdır. Dünyanın bir numaralı CMMI eğitim ve danışmanlık şirketi olan, ABD ve dünya çapında önde gelen savunma, finans, telekom, sağlık v.b. şirketlere danışmanlık, değerlendirme ve sertifikasyon sağlamış olan Borland/Teraquest’te görev yapmıştır. Mr.Littlefield şu anda Bilgi ve Teknoloji Grubu (BTGRUBU)’nun Türkiye’deki tüm CMMI çalışmalarında bağlı olarak çalışmaktadır.

Mr. Wayne LITTLEFIELD

High Maturity Lead Appraiser
yucel

Türkiye’de seçkin kurumlara Yazılım Kalite Standardı CMMI konusunda danışmanlık yapan Tepeköy, ABD ve dünya çapında CMMI konusunda uluslararası deneyime sahip Wayne Littlefield ile çalışmalarına devam etmektedir. Bununla birlikte, Tepeköy, ITIL, IT operasyon süreçlerinde geliştirme ve iyileştirme yeteneğine sahiptir.

Yücel Tepeköy

CMMI Hizmetleri Çözüm Direktörü
s200_mert-nuhoglu

14 seneden bu yana yazılım hayat çevriminin gereksinim analizinden test otomasyonuna, yazılım geliştirmesinden proje yönetimine, yazılım hayat çevriminin çok farklı pozisyonlarında uygulamalı deneyim sahibidir. Tüm yazılımsal problemleri toplam kalite yönetimi ve sistem düşüncesi yöntemleriyle yaklaşarak ele alır.

Mert Nuhoğlu

Süreç Uzmanı
101

COUNTRIES

Organizations use CMMI to elevate performance in 101 countries.

11

NATIONAL GOVERNMENTS

11 governments invest in CMMI to support economic development in their countries.

10

LANGUAGES

CMMI models have been translated into 10 languages.

ULUSLARARASI PROJELER

Yurtdışı kaynaklı askeri projelere teklif vermek için en az CMMI 3 düzeyinde olmalısınız. Askeri sektörde varolan bu gereklilik artık kamu ve özel sektöre de hızla yayılıyor.

GÜVENLİ UYGULAMA

Uluslararası alanda tanınıp, yazılım geliştirme süreçlerinin doğru uygulanacağını garanti belgelersiniz.

RİSK KONTROLÜ

yazılım geliştirme sürecinde oluşabilecek riskleri ve bunlarla ilişkili maliyetleri önceden tahmin edebilir ve önlem alabilirsiniz.

CMMI hakkında bilgi ve deneyim edinmek, süreçlerinizi CMMI’a uygun olarak iyileştirmek, 3. ya da 5. CMMI derecesine ulaşmak ve ilgili SEI sertifikasyonunu almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

CMMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

 • SEI kurumlara sertifikasyon  yapmamaktadır ve değerlendiricilerin de sertifikasyon yapmalarına müsade etmemektedir. Değerlendirmelere giren kurumlar “herhangi bir seviyede sertifikalandırıldıklarını anons ve reklam edemez”. Böyle bir anons halinde şikayet noktası http://www.sei.cmu.edu/partners/resources/ethics/ adresidir. Bu durumda SEI kontrat uzmanları kurum ile derhal temasa geçerek bu söylemlerini kaldırmalarını talep edecektir.
 • CMMI SCAMPI  A, B ya da C sınıfları başarı belgesi Baş Değerlendiricinin yetkisi dahilinde olup değerlendirmeye giren kurum/kuruluşun başarı ile tamamlaması halinde bu belge verilebilmektedir. Önemli olan belgedeki kişinin SEI kurallarına uygun olarak SCAMPI değerlendirme türlerinden birini yapıp yapmadığıdır.
 • Resmi SEI sertifikalı baş değerlendiricisi tarafından yapılan CMMI değerlendirme sonucu sadece bir gözlemleme belgesi verilmekte olup, SEI tarafından bundan sonraki projelerde veya operasyonda ilgili kurumun ilgili biriminin CMMI’ya uygun olarak gelecek projelerini yapacağını garanti etmez ve dolayısıyla bu konuyu garanti/denetim altında tutan bir sertifikasyon kesinlikle değildir.
 • CMMI belgesi farklı model, metod, sürüm ve sınıflara sahiptir. Bu bağlamda hangi Model (Geliştirme, Tedarik, Hizmet, Kişi), hangi seviye (1,2,3,4,5), hangi metot (SCAMPI 1.1, 1.2 …), hangi sürüm (1.1, 1.2…) ve hangi sınıf (A,B,C) olduğu belirtilmeden tek başına “CMMI Seviye XXX belgesi” kavramı durumu açıklamaya yeterli değildir. Kurum/kuruluş bu değerlendirmelerden herhangi birisini tercih edebilir ve tamamladığı bölümü için belgelendirme yapılabilir. Bu konudaki detaylı bilgiler; http://cmmiinstitute.com/cmmi-solutions/cmmi-appraisals/cmmi-appraisal-classes/  sayfasında verilmiştir. Bu sayfada sınıflar arası (A, B ve C) fark anlatılmıştır. Sayfanın ilk paragrafının son cümlesinde de belirtildiği üzere bu sınıfları biliyorsanız kurumunuz için hangi sınıf değerlendirmenin yapılması kararını daha iyi verebilirsiniz.
 • SEI’nı sayfasında sadece Sınıf A belgelendirmesi alan organizasyonlar açıklanmakta olup bu B ve C sınıflarının olmadığı ya da denetlenip belgelendirilmediği anlamına gelmemektedir. Sınıf A değerlendirme listesi https://sas.cmmiinstitute.com/pars/pars.aspx adresinden görülebilir.

%50 den fazla

CMMI Institute’ın yıllardır resmi iş ortağı olan BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) olarak Türkiye’nin en prestijli kurum ve firmalarını portföyünde bulundurmaktadır. Türkiye’deki CMMI Insitute onaylı resmi belgelendirme çalışmalarının çoğunluğu (%50’den fazla) BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) tarafından yapılmıştır.

Dünyanın önde gelen savunma kuruluş ve şirketlerinde YAZILIM (SW), SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ (SE), INTEGRATED PRODUCT ve PROCESS DEVELOPMENT (IPPD) alanlarını kapsamak üzere CMMI tabanlı eğitim, danışmanlık ve değerlendirme hizmetleri sağladık.